loader

PSD Play Terapi ile Çocuğunuza Psikolojik destek verin, İletişiminizi geliştirin, Gelişimine destek olun!

yazdır

PSD Play Terapi ile Çocuğunuza Psikolojik destek verin, İletişiminizi geliştirin, Gelişimine destek olun!

PSD Play Terapi ile Çocuğunuza Psikolojik destek verin, İletişiminizi geliştirin, Gelişimine destek olun!

Evinizde  her hafta yarım saat  çocuğunuzla Oyun terapisi yaparak çocuğunuzla yaşadığınız ssorunları kendiniz çözebilirsiniz. Oyun terapisi eğitimi alarak çocuğunuza destek olabilir ve gelişimi destekleyebilirsiniz.


Parenting Skills Development Play Therapy (PSD Play Therapy)

(Anne Baba Becerileri Geliştirme Oyun Terapisi)

PSD Play Terapi ile Çocuğunuza Psikolojik destek verin, İletişiminizi geliştirin, Gelişimine destek olun!

“PSD Play Terapiye anne baba olarak katılın ve kendi çocuğunuzun oyun terapisti olun! Çocuğunuzla iletişimizi güçlendirerek hem çocuğunuzu, hem de kendinizi mutlu edin." Parenting Skills & Counseling'den Uzman Pedagog, PSD Play Terapist Sevil Yavuz bu terapi ile ilgili merak edilen her şeyi sizlerle paylaşıyor.

Neden Anne Babalar PSD Play Terapisi Eğitimi Almalıdır?

1. Çocuğunuzla iletişiminizi Geliştirir:

Öncelikle her anne babanın çocuğuyla yaşadığı bazı iletişim problemleri olabilir. Çocuğun gelişim süreci içinde bir dönemde diğer döneme geçerken ailelerin yaklaşımlarında değişiklik yapması ve iletişimlerini geliştirmesi gerekiyor. PSD Oyun terapisi sürecinde anne ile çocuk, baba ile çocuk arasındaki iletişimleri tekrar yapılanır ve iletişimleri gelişir.

2. Çocuğunuza Psikolojik Destek verir

Her çocuğun gelişimsel dönemde büyürken, becerileri gelişirken yaşadığı dönemsel uğraşlar varken aynı zamanda farklı çevresel faktörlerden etkilenebilir veya çok çeşitli travmalar yaşayabilir. Ailelerin bunları anlaması pek mümkün değildir. Yaşadığı ne olursa olsun PSD oyun terapisi sırasında çocuk psikolojik destek görür ve yaşadığı olumsuz olayların etkilerini azaltır ve ruh sağlıklarını tekrar kazanır.

3. Çocuğunuzun Gelişimini Artırır

Özellikle 0-6 yaş döneminde çocukların gelişimleri için kritik bir dönemdir. Tüm becerilerinin ve kişiliklerinin temeli bu dönemde atılır. Bu dönemde PSD Play terapi gören çocuğun çeşitli becerileri gelişir: kendi problemlerini kendi çözme becerisi, oto kontrol becerisi, duygularını kontrol etme becerisi, dil gelişimini destekler, iç görüsü artar, empati becerisi, vb.

4. Çocuğunuzun Duygusal Zekasını artırır

Çocuğun hayatındaki başarının temeli duygusal ve ruhsal zekadır. PSD oyun terapisinin en büyük faydası çocuğun duygusal zekasının artmasını sağlamasıdır. Özellikle 0-6 yaş döneminde çocuğu olan aileler PSD oyun terapisi eğitimi bir problemi olsun olmasın sadece duygusal zekasını artırmak için bile almalıdırlar.

Çocukların psikolojilerine ve gelişimlerine faydası olan psiko-eğitimsel bu yaklaşımın ne olduğunu anlatmak istiyorum.

PSD Play Terapi (FT) Nedir?

PSD Play terapi, oyun ve aile terapisinin birleştiği psiko-eğitimsel bir yaklaşımdır. Ailelere çocuklarıyla oyun oynayarak iletişimlerini güçlendirmelerine yardımcı olur. Pedagog Sevil Yavuz aldığı tüm play terapisi eğitimlerinden sentez yaparak geliştirmiştir ve 3 senedir bu terapi ile sayısız ailelerin sorunlarını çözmüştür.

Aileler bu terapiden çok memnun olduklarını ve terapiler sırasında çok eğlendiklerini ve çocuklarıyla oynamanın bu kadar kolay ve eğlenceli olduğunu bilmediklerini söylüyorlar.

Aileler PSD Play Terapisinden nasıl bir faydasını görüyorlar?

Bu soruya terapiyi almış bir babanın dilinden yanıt vermek istiyorum: "Artık oğlumuzla daha sağlıklı bir ilişki kurabiliyoruz, hayır denilmesine ve kurallar olmasına alıştı. Ama bunların ötesinde hissettiği duyguyu çok net ifade edebiliyor. Ürkmek ile korkmak, üzülmek ile hayal kırıklığına uğramak arasındaki farkı biliyor. Eskiden kendi başına oynamazken artık kendi kendine oyun oynuyor, daha yaratıcı ya da biz artık buna fırsat vermeyi öğrendik. İşim en enteresan kısmı o odadayken bize hükmetmek onun çok hoşuna gidiyor, isterse cezalandırıyor, isterse arkadaşımız oluyor. Böylece içinde yaşadığı öfkeleri, korkuları dışa yansıtarak hem bizim algılamamızı sağlıyor, hem de üstesinden geliyor. Örneğin örümcek korkusunu defalarca onları döverek ve sonradan onlarla arkadaş olarak çözdü ve artık onlardan korumak bir yana onlara arkadaşın diye hitap ediyor."

Neden Her Ailenin PSD Play Terapiye İhtiyacı Var?

Her ailenin (her anne ve babanın) güçlü ve güçsüz yanları vardır. Anne baba olarak, anne baba olma sanatıyla doğmuyoruz ve çocuklarımız yetiştirirken bu alanda bilgi ve beceriler kazanmaya ihtiyaç duyuyoruz. PSD Play Terapi ise ihtiyaç duyduğunuz bu bilgi ve becerileri size kazandırıyor, çocuğunuzla olan iletişiminizi güçlendiriyor.

Bence her ailenin PSD Play terapisine katılarak çocuklarıyla iletişimlerini güçlendirmesi veya yeniden yapılandırmaya ihtiyacı var. Anne baba olarak PSD Play terapisine katılmanız için çocuğunuzla ilgili bir problem yaşamanız gerekmiyor. Çünkü PSD play terapi, çocuğunuzla nasıl oynamanız gerektiğini, iletişiminizi nasıl güçlendirebileceğinizi, çocuğunuzun dünyasına girere, onun dilinde nasıl konuşabileceğinizi öğretiyor. Bu becerileri kazandıktan sonra PSD Play terapi sonunda çocuğunuzun oyun terapisti oluyorsunuz ve her hafta bir defa kendi evinizde çocuğunuzla oyun terapisi uyguluyorsunuz. Bu terapileri evinizde uygulamaya düzenli olarak birkaç ay ya da gerekli görürseniz birkaç senede devam edebilirsiniz. PSD oyun terapisiyle çocuğunuzla olan iletişimizdeki gelişmeyi günden güne fark edeceksiniz.

"Oyun" ile nasıl bir etki sağlanıyor?

Oyun oynayarak çocuklar, kendileri hakkında bilgi kazanır, çevresinde olan bitenlere anlam verir ve kendi kavramlarını geliştirirler. Ayrıca çocuklar gerçek hayatı taklit ederek içsel çatışmalarla ve yaşadıkları stresle başa çıkmayı, duygu ve düşüncelerini ifade etmeyi oyunla öğrenirler. Oyun, çocukların fiziksel, duygusal, sosyal ve zihinsel alanda birçok becerileri kazanmalarına fırsat yaratır.

PSD Play Terapi çocukla nasıl oynayacağını öğretir mi?

Oyunun önemi üzerine eminim sayısız makaleler okumuş ve hepsi de çocuğunuzla oyun oynamanızı gerektiğini vurgulamıştır. Fakat hiçbiri çocuğunuzla nasıl oynayacağınız hakkında size bir yol göstermemiştir. Çünkü bu anlatılmaz! Bu becerileri kazanmak için eğitim almanız gerekiyor. Çocuğunuzla oyun oynarken onun dünyasına girip, ihtiyaçlarını anlamamanız, olumlu iletişim kurmanız için gerekli becerileri PSD Play terapiyle öğrenir ve eğitim sonunda artık siz çocuğunuzun oyun terapisti oluyorsunuz.

Bu yaklaşımın en güçlü yanı anne babalara bu beceriyi kazandırması ve onların bunu çocuklarıyla kendi başlarına uygulamasıdır. Bütün aile müdahale programları anne babaları güçlendirmeyi amaçlar. Mesela Türkiye' nin en ünlü müdahale programı yürüten AÇEV, anne babalara eğitim vererek çocuk yetiştirmelerinde rehberlik eder ve aileleri bilinçlendirmeyi amaçlar. PSD Play terapi ise; anne babaya, çocuklarıyla nasıl oynayabileceklerini ayrıntılı bir şekilde yaşatarak öğretir ve çocuklarının psikolojisini, yani çocuklarını anlamalarına yardımcı olur. Çocuklarını anlayan baba, çocuklarının ihtiyaçlarını daha iyi karşılar ve sorunlar ortadan kalkar.

Anne baba olarak hiçbirimiz doğuştan çocuklarımızla nasıl oynayacağımız bilgi ve becerisiyle doğmuyoruz. Her ailenin şartları, çocukların kişilik özellikleri farklı da olsa çocukların dili aynıdır: " oyun" dur. Oyunun çocuğumuzun gelişimi ve psikolojisi için ne kadar önemli olduğunu bilmemize rağmen; Çocuğumuzla etkili zaman geçirip, onların dilinde konuşup, onlarla nasıl oynayacağımızı bilmiyor olabiliriz. Bu yaklaşım ise bunun için gerekli bilgi ve becerileri kazanmanıza yardımcı oluyor.

 

PSD Play Terapi tedavi edici bir yaklaşım mıdır?

PSD Play terapi hem önleyici, hem de tedavi edici bir yaklaşımdır. PSD Play terapiyle çocuğunuzun bir sorunu varsa, bu sorunlu davranışı azalacak, herhangi bir sorunu olmasa bile birçok beceriyi kazanma fırsatı bulacak ve en önemlisi sizle güçlü bir bağ geliştirecektir. Kısacası anne baba olarak çocuğunun davranış problemleri varsa bu sorunları azaltmaya yardım edecek, hem de gelecekteki problemler oluşmadan önlemiş olacaksınız.

 

PSD Play Terapisi diğer çocuklarla olan iletişimde de etkili midir?

PSD Play terapisinin diğer avantajı ise bu beceriyi kazandıktan sonra oyun terapisini diğer çocuklarımızla da yapabilmeniz. Anne baba olarak PSD Play terapisine katıldığınızda, oyun terapisini evde diğer çocuklarınızla uygulayabilir, çocuklarınızla iletişimizi geliştirebilir ve güçlendirebilirsiniz. Kısacası anne baba olma bilgi ve becerilerinizi PSD Play terapiyle kazanacak ve bunu günlük hayatınızda her zaman uygulayarak, çocuğunuzla çok güçlü bir bağ geliştireceksiniz. PSD Play oyun terapisinin en önemli faydalarından biri de evliliğinizi de olumlu etkilemesidir. Anne baba olarak, "çocuklarınızla yaşadığımız gerginlikler" eşinizle olan iletişiminizi de olumsuz etkileyebiliyor. Özellikle çalışan anne baba olarak yorgun ve stresli bir şekilde ev döndüğünüzde hiçbir şeye tahammül edemiyor, çocuğunuz yaşadığınız ufacık gerginlik eşinizle tartışmaya neden oluyor olabilir ve günden güne ilişkinizi yıpratıyor olabilirsiniz. Aile olarak çocuğunuzla yaşadığınız problemler azalınca, eşinizle, çocuğunuzun problemlerden kaynaklan gerginlikler de azalacak, hoşgörünüz artacak ve eşinizle olan ilişkinizde gelişecek ve düzelecektir.

 

PSD Play Terapi Çocuğa Neler Kazandıracak?

"PSD Play terapi, hem çocuğunuzla olan iletişiminizi güçlendirecek, hem de anne baba olarak öz güveninizi artıracak ve çocuğunuzla yaşadığınız problemleri çözme becerisi kazandıracaktır."

 

PSD Play Terapi anne ve babaya ne katar?

Öncelikle çocuklarınızın gelişimini, duygularını ve motivasyonlarını daha iyi anlar, oyunun ve duyguların önemini yaşayarak daha iyi öğrenir, çocuğunuzla iletişimizi ilerletirsiniz. Olumlu sonuçları ortaya çıkaran diğer becerileri ve düşünceleri öğrenerek gelecekte oluşabilecek sorunları önlemenize de yardımcı olur. Çocuklarınıza karşı daha sıcak bir ilişki kurar ve çocuğunuza olan güveniniz artar. En önemlisi artık anne baba olarak kendinize olan güveniz artar ve çocuğunuzla iletişim kurmaktan korkmaz, çocuğunuzla zevkle oyun oynayarak anne baba olmanın tadını çıkarırsınız.

 Etiketler : psd play terapi ile Çocuğunuza psikolojik destek verin İletişiminizi geliştirin gelişimine destek olun

KATEGORİYE BAĞLI DİĞER İÇERİKLER