loader

Sevil Yavuz dan Sihirli Öneriler Kitabı çıktı.

yazdır

Sevil Yavuz dan Sihirli Öneriler Kitabı çıktı.

Sevil Yavuz’dan çocuk yetiştirme zorluklarına karşı çözüm önerileri

Sevil Yavuz’dan çocuk yetiştirme zorluklarına karşı çözüm önerileri

Anne babalara SİHİRLİ ÖNERİLER

Anneliğin babalığın kuralları değişiyor. Klinik psikoloji (PhD) alanında doktora eğitimini sürdüren, Beykent Üniversitesi öğretim görevlisi Sevil Yavuz, SEVİLYAVUZ'DAN SİHİRLİ ÖNERİLER kitabıyla ebebeynlere çocuk yetiştirirken yol arkadaşı oluyor.

Kalabalık ve düzensiz şehir hayatında çocuk yetiştirmek günden güne zorlaşıyor. Teknolojinin içinde adeta yüzen çocuklar, oyun parklarından bir o kadar da uzak büyüyorlar.

Günümüzün anne babaları görece olarak geçmişe göre daha büyük zorluklarla karşılaşıyorlar. Plansız kentlerde oyun alanlarından mahrum çocuklar, elektronik oyunların, sanal iletişimin ortasında yeşertilmeye çabalanıyor. 

Kalabalık ve karmaşayla birlikte sosyal dokusu bozuk şehirlerde artan suç oranları gündelik yaşamdaki tehdit ve tehlikeleri artırıyor. Çocuklar geçmişe göre daha emniyetsiz sokaklarda büyüyor.

Çocuk eğitiminde elektronik ve sanal iletişim araçları en büyük riskleri hızla taşıyor. Sosyal medya tehlikeleri her geçen gün katlanarak artıyor. 

Sanal ortamdaki kimlikler, sosyal medya paylaşımları çocukların gerçek kimliklerini kişiliklerini büyük çapta şekillendiriyor.

Tablo karamsar. Ancak Sevil Yavuz, anne babalarının işlerinin aslında zor olmadığını anlatıyor:

“Evet birçok şeyin değiştiği bir dünyada yaşıyoruz. Ama değişen insan doğası değil, dünyamız. Hangi çağda olursa olsun çocukların ihtiyaçları hiç değişmedi, değişmeyecek. Açık havada, doğayla bütünleşerek enerjisini harcamak; akranlarıyla iletişim kurup sosyalleşmek; sahip olduğu potansiyeli açığa çıkarmaya yönelik etkinlikler yapmak. Eyvah! Sırrımı verdim.”

Temel doğruları gündelik hayatta kullanabilen ebebeynler, çocuklarıyla ilişkilerinde birçok sorunun ortaya çıkmasının önüne geçmeyi başaracaklar.

SEVİL YAVUZ'DAN SİHİRLİ ÖNERİLER kitabı henüz yolun başındaki anne babaların ve anne baba adaylarının yaygın hatalara düşmemeleri için yazıldı.

Sevil Yavuz şöyle diyor: “Çocuğunuzla ilişkinizi mükemmellik peşinde koşarak zedelemeyin. ‘Yeterli anne baba’ olun ve gerisini akışa bırakın. Çocuğunuza rehberlik edin. Emin olun sezgileriniz sizi doğru yere götürecektir. Anne baba olmanın sihrini yaşayın, stresini değil. En büyük sihir sevgidir.”

Sevil Yavuz kimdir?

Boğaziçi Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümü ile Okul Öncesi Öğretmenliği bölümlerinden yüksek onur derecesi ile mezun oldu.

Londra’da aldığı eğitim sürecinde İngiltere’deki çocuk yetiştirme yöntemlerini ve aile yapılarını inceledi. Eğitim kurumlarında danışmanlık yaptı. Beykent Üniversitesi’nde öğretim görevlisi Sevil Yavuz, psikoloji yüksek lisans eğitiminin ardından, klinik psikoloji doktora (PhD) eğitimini sürdürüyor.

Teorik birikimini anne babalarla paylaşmak amacıyla 2008 yılında açtığı “Sevil Yavuz Psikoloji Enstitüsü”nde eğitim, danışmanlık ve terapi hizmetleri veriyor. Uzmanlık alanı ile ilgili yazılarını dergi ve gazetelerde okurlarla paylaşıyor.

Yaşam boyu eğitim felsefesini benimseyerek, üniversite eğitiminin ardından da alanıyla ilgili farklı eğitimlere katılımını sürdürüyor. Filial terapi, çocuk merkezli oyun terapisi, theraplay, deneyimsel oyun terapisi, kum tepsisi terapisi, dışavurumcu sanat terapileri, EMDR, hipnoterapi, regresyon, bilişsel davranışçı terapi gibi birçok terapi eğitimleri bunlardan bazıları olarak öne çıkıyor.

 Çocuk hakları ve çocuğun korunması konularına özel olarak eğilen Sevil Yavuz, çeşitli sivil toplum kuruluşlarına gönüllü danışmanlık yapıyor ve birçok kuruluşun çalışmalarına bilirkişi olarak katkı sunuyor. 

 

 Etiketler : sevil yavuz dan sihirli Öneriler kitabı çıktı

KATEGORİYE BAĞLI DİĞER İÇERİKLER