Altuntaş Ailesinin Tavsiye Yazısı:7 Yaşındaki Kızımın Davranışları sihirli bir değnek değmiş gibi değişti!

Sihirli bir değnek dokundu ve umarım hep böyle devam eder.Teşekkürler Sevil Hn. Aldığınız parayı gerçekten de hak ettiğinize inanıyorum. Anneannesi, babaannesi, babası, dayısı, teyzesi, öğretmeni şaşkınlık içinde


Merhaba Ben Ayşe’nin annesiyim. Ben çok yoğun bir çalışma hayatı olan mali müşavirim eşim diş doktoru geç saatlerde başlayan mesaisi ve hasta yoğunluğunun akşam 6 dan sonra olması sebebiyle eve geç geliyor .Kızım 7 yaşında doğduğu günden beri sürekli ağlayan, mutsuz, huzursuz, bir bebeklik ve erken çocukluk dönemi geçirdi. İlk ve tek çocuğum olması nedeni ile mevcut tüm sabrımı kendisine kullanarak bu yaşa geldi. Her yaşında mutlaka çeşitli sıkıntılar yada huysuzlukları olduysa da kendi kendimize geçer, çocuktur, şimdi diş çıkarıyor huysuzluk eder, şimdi hastalık atlattı. her çocuk hastalık tan sonra huy değiştirir yok 2 yaş sendromu, çocuk anneyi az görüyor özler tabi vs derken son bulmayan ağlama krizleri, benimde oturup ağlamamla son buluyordu. Gece sürekli ağlamaları, uyku sırasında beni tanımayıp vurmaya çalışması(gece terörü) düzenli hale gelmişti. Artık 5 yaş civarındaydı ama bir türlü yaşıtları gibi değildi, Çocuğumu pedagog a götürsem mi diye ara ara düşünmelerim başlamıştı. Herkes “sende böyle huysuzdun küçükken” diye konuyu bağlıyordu. Artık kızımla vakit geçirmek istemiyordum, hafta sonu olsun istemiyordum, sürekli talepkar, hafta sonu olsa da annemi nasıl üzsem diye düşünüyor diye düşünüyordum.


Yani artık bende ruh sağlığımı yitirmeye başlamıştım.
 Buna rağmen kızımı bir pedagog’ a götürmeyi ona yakıştıramıyordum. Kızıma vurmaya da başlamıştım. Eşimin rahatlığı ve kızına gösterdiği aşırı ilgi eve ve bana karşı ilgisizliği, evliliğin tüm yükünü benim taşıyor olmam ve bunun doğal sonucu yaşadığım öfke patlamaları sonucu kendimi psikiyatristte buldum. 3 yıl dan fazla bir süre psikiyatrik ilaçlar kullandım, eşimi de tedaviye ikna ettim. Sağlam temellere dayandığını düşündüğüm ilişkimizi bi şekilde kurtarma çabalarına giriştik. Ve bunu başardık. Ama benim kızımla sorunum devam ediyordu. Kurallara uymama gibi bir sıkıntısı yoktu. Tam aksine kuralcıydı ama babasının yaşattığı prenses olduğu hissi benim kurallarımı tanımamasına sebep olabiliyordu. Değerli olduğunun farkındaydı ve bunu her yerde herkese ilan edercesine hissettiriyordu. Kendisinin haklarını biliyor kime ne kadar ileri gidebileceğini kimi nasıl kullanabileceğini çok iyi biliyordu. Bakıcısı benim kurallarımı uyguladığı için sorun yaşamıyordu ama babaannesi ne zaman baksa benim kurallarım gidiyor yerine kızımın talepleri ne olursa olsun yerine getirilmesi gereken bir durum ortaya çıkıyordu, onun asla ağlatılmaması gerekiyordu, buna izin vermediğim içinde kayınvalidemle de sorun yaşadım ama onu da 5 yıl da hizaya getirdim. Ama kızım yine aynı yerdeydi. Herkes yerini buldu bir tek kızım değişmiyordu. Zaman geçti, kreş, anaokulu, ilkögretim derken büyüdükçe konuşmaları daha ukala bir tavır almaya başlamıştı. Artık terbiyesizlik boyutundaydı. Anneannesine bağırıp saygısız konuşmaları, teyzesine sanki ” annesini ezen, hor gören kötü bir insanmış ” muamelesi yapması, bulunduğu ortamda dikkati üzerine çekmek için gideceği son noktayı bilemediğim bir hale gelmişti. Artık onunla nasıl başedebileceğimi bilemiyordum. Eşimde benimle hem fikirdi. Çünkü babaya karşı da saygısızlık ve ukalalık had safhadaydı. Evde tek otorite beni görüyordu ama bu otoriteyi zayıflatmayı her geçen gün daha çok başarıyordu.


Okul öğretmeni de disleksi olma ihtimalinden bahsedince, artık pedagog zamanı dedim. Ve çalışma arkadaşımın tavsiyesi üzerine Sn. Sevil Yavuz’dan randevu aldım. Kendisi önce anneyi, babayı ve dışardan bir göz olarak teyzeyi dinledi. ilk dikkatini çeken kızımın Entellektüalizmi kullanmasıydı. o da ne ki dedim. Sonraki hafta testler için randevu verdi sadece kızımla bir kaç saat vakit geçirdi ve bazı testlere tabi tuttu.


Sonraki hafta test sonuçlarını ve uygulanabilir tedavi programını konuşmak üzere buluştuğumuzda, sanki kızımla yaşadıklarımda oda benim yanımdaymış gibi, onun kişiliği hakkında nokta vuruşlar yaptığında, yok artık dedim. Eğer izin verirsek ve uygulayacağı tedavi planında kesinlikle yap dediği her şeyi yaptığımız zaman 1,5 ayda çocukta gözle görülür değişiklikler olacağını ve düzelmenin başlayacağını söylediğinde, “şaka mı yapıyor ” dedim kendi kendime. Hatta o kadar iddialıydı ki bu tedavinin sonucunda 2. çocuğu bile düşüneceğimi söylüyordu. Sevil Hanım çocukla ve bizle çalışalı yaklaşık 1.5 ay olacak, Sevil Hn.ın her dediğini uyguladık, eşime de bana da anne baba olarak neler yapmamız gerektiği ile ilgili kurallar koydu, kızıma koyduğu gibi, henüz süreç bitmedi ama kızımda ki inanılmaz değişim bizi hayrete düşürdü. Anneannesi, babaannesi, babası, dayısı, teyzesi, öğretmeni ve hatta Kızımın kullanmayı çok sevdiği kuzenleri bile şaşkınlık içinde. Sihirli bir değnek dokundu ve umarım hep böyle devam eder.
 
Teşekkürler Sevil Hn. Aldığınız parayı gerçekten de hak ettiğinize inanıyorum.

Başarılarınızın devamını dilerim.

Altuntaş Ailesi ve Kızları Ayşe