Ailenin Referans Yazısı: Bir bebeğin mutluluk hikayesi… Çalışan anne ve kızı

Onu dikkatlice dinleyip söylediklerini uyguladığımda artık kendi kızımın terapisti oldum diyebiliriz. Şuan birbirine güvenen, birbirine aşık, birbiri ile keyifli zaman geçiren anne kız olduk…

Bir bebeğin mutluluk hikayesi… Ben 28 yaşında bir anneyim. Kızım 25 aylık, adı Yasemin. Kızım, 25 ay içerisinde yaşadıklarını kısaca özetlersek: 3 kez ev değiştirdik. 6 ayrı bakıcı değiştirdi. Babasının beni hırpaladığı şeklinde 2 ayrı kavgamıza tanık oldu ( birisinde kucağımdaydı ). Ve yasemin 17 aylıkken babası evden ayrıldı ve biz boşandık. Sonrasında ki 8 ay boyunca babası onu ayda bir birkaç saat gördü. Tüm bu yaşadığı travmalar sonucunda Yasemin: geceleri uykusundan korkuyorum çığlıkları ile uyanan ve saatlerce sakinleşmeden ağlayan, gün içerisinde sebepsiz ağlama krizleri geçiren, anlamsız bir şekilde gündelik hayatında ki eşyalardan birden korkuyorum diye ağlamaya başlayan, altını değiştirmemek, saçını toplatmamak gibi en basit bakım işleri için bile kendini hırpalarcasına ağlayan, ve beni her gördüğü an bana yapışık gezen, beni WC ye bile tek göndermeyen, 2 yaşında olmasına rağmen yanında olduğum her an meme emmek isteyen bir çocuk haline geldi.
 Tabi böyle bir çocuğunun olması çalışan bir anne için tam bir kabus. Bırakın ona sevgi verebilmeyi kaliteli zaman geçirebilmeyi ( lütfen mazur görün ama ) mümkün olduğunca işten geç çıkmak ister hale gelmiştim. Yaseminli zamanlar benim için tam bir kabus gibiydi. Bu arada ben de 6 yıldır ihtiyaç duyduğum dönemlerde psikolojik destek alan birisiyim. Kendi terapilerinden ve okuduğum kitaplardan öğrendiğim 0-3 yaş döneminde ki travmaların ve yaşananların bilinç düzeyinde hatırlanmadığı fakat bilinçaltında kayıtlı olduğu ve kişilik gelişimimizin temelinde önemli bir yer aldığı. Ben hala hipnoz ile terapilerimde 0-3 yaş dönemime gidip travmalarımı çözmeye çalışıyorum tabiî ki bu 28 yasında olunca oldukça zaman alıcı ve çok zor oluyor. 
Bundan dolayı kızımın yaşadığı travmalar sonucu bu durumda olduğunun bilincindeydim. Ve internette bunun üzerine pedagog araştırmalarına başladım ve sizler gibi bende bu yorumları okuyarak Sayın Sevil Yavuz ile tanıştım. Eminim merak ediyorsunuz burada yazılanlar gerçek mi ? insanlar abartıyor mu? gerçekten sihirli değnek var mı? İnanın bana GERÇEK ( değnek değil tabiî ki  ne yazık ki öyle pembe kuş tüyü bir değneği yok ). Eğer benim gibi psikolojiye meraklı biriyseniz mutlaka EMDR yöntemini duymuşsunuzdur. 
Sevil hanım 2 seans kendisinin uyguladığı EMDR yöntemi ve bana verdiği birkaç saatlik eğitim ile 1 ayda Yasemin tamamen değişti. Kendi kendine uyuyan, meme emmeyi günde 10 dk ya düşüren, hiçbir şey için inatlaşmayan, canı gerçekten yanmadıkça ağlamayan, kendi kendine oyunlar oynayan bir çocuk haline geldi. Kısaca şöyle özetleyebilirim ‘’ artık akşamları eve koşarak gidiyorum ‘’ kızım öyle uyumlu öyle sakin öyle mutlu ki bırakın ona tahammül edememeyi o uyurken onu özlüyorum, kokluyorum. Kızıma aşık oldum resmen.

Gerçek olan bir şey var ki çocuğunuzun davranışlarının sorumluları bizleriz. Bizlerin onlarda bıraktığı travmalar. Bunları ne kadar erken fark eder ne kadar erken bir uzamana başvurursak çözüm o denli hızlı oluyor. Biz tam 1 ayda tamamen iyileştik ve mezun olduk. Unutmayın İş çocuklarımıza organik yiyecekler yedirmekle bitmiyor biyolojik sağlığımızın yerinde olması için ruh sağlığımızın da iyi olması gerekiyor ve bir uzmandan yardım almak oluşmuş travmaları tedavi ediyor ama yenilerinin olmaması için ya da kontrolümüz dışında olduğunda bunu anlayabilmek ve kendi çocuğumuzun pedagogu olabilmek onu anlayabilmek için kendimizi eğitmemiz şart bu nedenle Sevil Hanım’ın bana verdiği TUTARLI DAVRANIŞ EĞİTİMİ VE OYUN TERAPİSİ eğitiminin çok faydasını gördüm. 
Onu dikkatlice dinleyip söylediklerini uyguladığımda artık kendi kızımın terapisti oldum diyebiliriz. Şuan birbirine güvenen, birbirine aşık, birbiri ile keyifli zaman geçiren anne kız olduk. Her şey için kendisine teşekkür ederim.