Mavi Balina (BlueWhale) Oyununun Tehlikeleri! – Pedagog Sevil Yavuz aileleri uyarıyor!

Travmasız anaokuluna başlamanın yolları
12 Ekim 2017
Mutlu Nesiller Projesi:Travmasız Uyku ve Yeme Düzeni Oluşturma Semineri
29 Ekim 2017
Pedagog Sevil Yavuz aileleri uyarıyor: Mavi Balina oyunu çocuklarınızı öldürüyor!

Mavi Balina (BlueWhale) Oyununun Tehlikeleri!

Sevgili Anne Babalar,

Dünyanın en tehlikeli oyunu olan Blue Whale/Mavi Balina birçok ölüme neden olmuş. Oyunun yapımcısı suç işlediğini kabul etmiş. Haberlere göre resmi kayıtlara yansıyan 130 çocuk intiharanın bu oyunla bağlantılı olduğu düşünülüyor. Tabi bu kayıtlara yansıyan bilinmeyen çocuk intihar ve psikolojilerini zarar verilen vakaları sayarsak tehlikenin boyutlarını tahmin edebiliriz.

Lütfen çocuklarınızı bu oyundan koruyun!

50 günde 50 görev içeren oyunda, oyunculara kendilerine jilet ve iğneyle zarar vermeleri, korku filmi izlemeleri gibi talimatlar veriliyor. Son görevin ise “öl, nasıl olsa yeniden doğacaksın” olduğu iddia ediliyor. Oyunun herhangi bir internet sitesi yok, oyuncular oyuna sosyal ağlardan ulaşıyor. Bir virüs aracılığıyla bilgisayardaki kişisel bilgilerin elde edildiği ve oyunculara görevleri yerine getirilmesi için şantaj yapıldığı da iddialar arasında.

Oyuncuları intihar etmeye teşvik ettiği için hakkında soruşturma açılan oyunun tasarımcısı Philipp Budeikin, yapılan suçlamaları kabul etmişti. 21 yaşındaki Philipp Budeikin, iki ay önce çıkarıldığı mahkemede toplumda ‘temizlik’ yaptığını söyleyerek onları birer biyolojik atık olarak gördüğünü ve kendilerine acı vermelerini istediğini söylemiş.

Aydınlık Gazetesi Röportaj

Pedagog Sevil Yavuz, günümüzde ergenlik çağı gibi kritik bir dönemde çocukların çok fazla yalnız kaldığını söyledi. Yavuz, şöyle konuştu: “Anne babalar, evdeki bilgisayarın sokaklardan daha güvenliği olduğunu düşünerek sınırsız internet sunuyor, oyun konsolları alıyor. Çocukların odaları teknolojik aletlerle donatılıyor. Çocuk, neredeyse sadece yemek saatinde ailesini görüyor. Büyüme çağındaki çocuk uzun saatler boyunca bilgisayar başında kaldığında, gerçeklik algısını kaybediyor, adeta hipnoz oluyor. Ergenlik dönemi çocukların kendini kanıtlamaya çalıştığı bir süreçtir. 9’la 15 yaş aralığı daha riskli. Bu yaşlardaki çocuklar, arkadaş edinmek, kendini kanıtlamak uğruna, hayatını tehlikeye atmaya uygun bir yapıdadır. Kaybetmeyi dünyanın sonuymuş gibi algılıyor. Anlatıldığı gibi talimatlar veriliyorsa oyunda, çocukların kendilerini kanıtlama ihtiyacı kullanılıyor. Bizler, eskiden savaş oyunları şiddete yönlendiriyor diyorduk. Bu oyun onlardan çok daha tehlikeli; çocuğu hipnoz edip, kendine zarar vermesini sağlıyor. Acilen gerekli önlemler alınmalı ve aileler uyarılmalı. Anne babalar da çocuklarının oynadığı oyunlara daha fazla dikkat etmeli.

Kaynak: Aydınlık Gazetesindeki Görüşümden alıntı

Dr. Sevil Yavuz
Pedagog & Klinik Psikolog
www.PedagogSevilYavuz.com
www.SevilYavuz.com