Yeni Yılda Ailecek Mutlu Olmanın Yolları-Pedagog Dr. Sevil Yavuz

Pedagog Dr. Sevil Yavuz, Aile Mutluluğunun yollarını açıkladı.

Ailecek Mutlu Olmanın Yolları

Yeni bir yıl geliyor. Yeni yıl yeni umutlar, dilekler demek. Aileniz yeni yılda yeni başlangıçlar yapabilirsiniz.  Hem anne baba olarak çift ilişkinizde, hem de çocuğunuzla olan iletişiminiz de yeni bir başlangıç yapmak var olan sorunların büyümesine engel olacaktır.  Bu başlangıcı yapmanın en güzel yolu kendinize sorular sormaktır. Ben bu sene neyi farklı yapabilirim? Bu sene hayatımda neleri değiştirebilirim? Kendi hayatımı ve çocuğumun hayatını nasıl kolaylaştırabilirim, gibi sorular bize yeni seçenekler bulmamızı sağlar. 

Hayatınızda ufak değişiklikler yaratın!

Bazen kendimizi çözümsüz hisseder ve sanki hayatımızı değiştirecek başka seçenekler yokmuş gibi hissederiz.  Oysa birçok seçenek gözümüzün önünde durur ama biz göremeyiz. Hayatınıza katacağınız ufak değişikler eşinizle ve çocuğunuzla olan ilişkinizi de değiştirecektir. Bunun farkında olursanız ümitsizliğe düşmek yerine neler yapabilirim diye düşünebilirsiniz. Kendinize iyi gelen yeni bir hobi ya da uğraş bulabilirsiniz. Aynı şekilde çocuğunuz için de sevdiği bir ilgi alanında etkinlik bulabilir ve bu etkinliklere katılmasını sağlayabilirsiniz. Ya da tam tersini yapın. Çocuğunuzu yoran, onun hoşlanmadığı etkinlikleri hayatından çıkarın.

Aile saati yapın!

Birçok anne baba hem birbirleriyle, hem de çocuklarıyla konuşamadıklarından şikayet ediyor. Özellikle büyük şehirlerde anne baba birlikte çalışıyor ve trafikten dolayı akşam geç saatte evde olduklarından eve döndüklerinde birbirlerine zaman ayıramıyorlar. Eve döndüklerinde çocuklar yemeğini yemiş oluyor, anne baba farklı saatlerde geliyorsa anne baba da ayrı yemek yiyor. Böylece aile akşam yemeklerinde de birlikte olamıyor. Bu nedenle bunu bir görev gibi düşünüp birlikte sohbet etmek için tatilleri beklemeyeceğiz. Her akşam aile üyelerin birlikte aynı odayı paylaştığı bir aile saati yapmalıyız. Bu saate TV kapatılmalı, akıllı telefonlar uzakta olmalı, teknolojik cihazlardan uzak sadece aile üyelerin birbirinin yüzüne baktığı, sohbet ettiği bir saat olmalı bu. Süresi en az 30 dakika ya da 1 saat olmalıdır.  Bu aile saati çocuklarla iletişim için çok önemlidir. Çocuğunuz bir problemi varsa sizinle sohbet ederken paylaşacaktır.  Ailedeki tüm üyeler ailedeki görev sorumluluklarını konuşabilir, şikayetlerini ve ihtiyaçlarını belirtir. Birbirinizin ihtiyaçlarının farkına vardığınız sürece birbirinize yabancılaşmaz ve problemler büyümeden çözebilirsiniz.

Eşinizle sohbet saati yapın!

 Aile saati ile aileyi bir araya toplarken, eşinizle de sohbet etmeyi unutmamalısınız. Eşler içinde aynı şekilde akıllı telefonlardan uzak anda kaldığınız romantik bir sohbet saatiniz olmalıdır.  En azından yarım saat birlikte çayınızı yudumladığınız, gözlerinizin içine baktığınız, ele ele tutuştuğunuz, birbirinizin omzuna yaslandığınız, sevginizi hissettiğiniz bir anlar olmalı.  Bir yetişkinin günde 40 defa dokunulmaya ihtiyacı vardır. Eşinizin günde kaç defa saçını okşuyor, kaç defa sarılıyorsunuz. Eğer siz anne baba olarak birbirinize sevginizi göstermezseniz çocuğunuza nasıl göstereceksiniz.

Anne baba olarak çift olduğunuzu unutmayın!

Çiftler anne baba olduktan sonra kendilerini unutuyor. Mükemmel anne baba olmak adına kendilerine zaman ayırmıyor. Bir süre sonra stresli ve tahammülsüz bir ebeveyne düşünülüyor. Oysa kendimize iyi bakmazsak çocuğumuza da iyi bakamayız.  Sadece çift olarak zaman ayırmak yanında bir birey olarak da kendimizle baş başa kaldığımız, kendimize iyi gelen etkinlikleri yapmalıyız. Bu etkinlikler bizi yeniden şarj eder ve bu enerjimiz sevdiklerimize yansır. Eğer ailede herkesin şarjı biterse problemler başlar.

Hayatınıza katacağınız birçok yenilik sizi psikolojik olarak şarj eder ve her alanda neşeniz ve mutluluğunuz artar. Bu da çocuklarınızla iletişiminizi iyileştirir.  Aileniz ve sizin için mutlu, sağlıklı ve neşeli bir yıl olsun.

Dr. Sevil Yavuz
Pedagog & Klinik Psikolog
www.PedagogSevilYavuz.com
www.SevilYavuz.com