Frozen 2 (Karlar Ülkesi 2) Animasyon Filmi’nin Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Frozen 2 (Karlar Ülkesi 2) Aninasyon filmi, çocukları olumsuz etkileyecek birçok içeriğe sahiptir. Filmde işlenen temalar çocukların yaşlarına uygun değildir. Çocukları olumsuz etkileyecek içeriği şöyle sıralayabiliriz;

  • Filmde çocukların yaşına uygun olmayan “cin, büyü, sihir” gibi soyut kavramlar ön plana çıkmaktadır. Bu kavramlarla birlikte birçok belirsizlik ve toprak devleri gibi korku unsurları içermektedir.
    -Dikkat çeken diğer bir içerik ise “evlilik, aşk, sevgili, romantik olma, öpüşme” gibi konuların işlenmesidir. Anna ve erkek arkadaşının öpüşme sahnesi ve yüzüğü elinde birkaç defa evlilik teklifi etme çabası yer almaktadır.
    -Filmin ana karakteri Elsa’nın bir genç kız giyinmenin de ötesinde yetişkin bir kadın gibi sunulmuştur. Elsa, günlük hayatta bile omuz ve göğüs dekoltesi ön planda, tüm vücut hatları belirgin balo kıyafeti kostümle ve ağır makyajla dolaşmaktadır. Bu son dönemlerde markaların sıfır beden mankenlerini ön planda tutmasının da eleştirildiği ideal beden algısının çocuklara empoze edildiğini göstermektedir.
  • Ayrıca bir yetişkin filmi uzunluğunda 1 saat 43 dakika olan bu filmin süresinin de çocuklara uygun olmadığı görülmektedir.

Film Elsa, Anna ve Erkek arkadaşı etrafında ilerlemektedir. Ana tema sevgili ilişkisi ve gizemli, büyülü, sihirli üzerinedir. Özellikle Elsa’nın bir yetişkin kadın gibi sunulması o kadar belirgin ki, kıyafetlerinde tüm vücut hatları ile ideal beden imajını empoze etmektedir. Ergenlik dönemindeki genç kızların vücut hatları bu şekilde belirgin, oturmuş ve ince değildir. Genç kızlar kostümle ve ağır makyajla günlük hayatta dolaşmazlar. Film sanki yetişkinler için geliştirilmiş animasyon film gibidir ve çocukların yaşlarına uygun değildir. Elsa ve Anna’nın çocukluk halleri gibi çizimler olsa ve çocukların yaşlarına uygun temalar işlense çocuk filmi diyebiliriz. Ne yazık ki içeriğindeki, evlilik, aşk, öpüşme sahneleri, Elsa’nın ağır makyaj ve yetişkin kadın gibi sunulması ile çocukların çocukluğunu yaşamadan ergenliğe, hatta genç yetişkinlik dönemine girmesi empoze ediliyor. Bu tür filmleri izleyen çocuklar evlilik, sevgili kavramlarını arkadaşlarıyla oyunlarına yansıtıyor.

Günlük hayatta kostümle gezmek istiyor ve beden imajlarından memnun kalmıyorlar ve Elsa gibi olmak istiyorlar.
Özellikle soyut düşünce dönemine girmemiş 11 yaş altındaki çocuklar, fanatiği olduğu bu film kavramlarıyla özdeşim kuruyor ve işlenen bu temaların etkisi altında kalıyor. İşin bir de para sektörü var. Bu kahramanların ürünleri oyuncak ve kıyafet olarak pazarlanıyor ve aileler bunları almak zorunda kalıyor.
Bu film için izleyici işareti 10A, yani 10 yaş altındaki çocuklar ebeveyni ile izleyebilir. 10 yaş üstündeki çocuklar ise tek başına bu filmi izleyebilir. Diğer taraftan çocuğun ebeveyninin yanında olması korku sahnelerinde biraz daha güvende hissetmesi dışında çocuğun filmin içeriğindeki mesajlara maruz kalmasını ve bundan olumsuz etkilenmesini önlememektedir. Çocukların yaşlarına uygun olmayan temaları içeren bu filmi, 4 yaş ve üstündeki çocukların (10 yaş ve altı ebeveynle, 10 yaş üstü tek başına) filmi izlemesine bir engel yoktur.

Ebeveynler çocuklarını sinemaya götürmeden önce filmi önce kendileri izleyebilir ve içeriğini uygun değilse o filme götürmekten vazgeçebilir. Bunun yanı sıra sinema ortamı çocuklara ses ve fiziki şartlar açısından pek uygun olmadığı için daha çok çocukların yaşlarına uygun tiyatro tercih edilebilir. Ebeveynler bu konuda bilinçli olur ve çocukları olumsuz etkileyen film tercih etmezse bu tür filmler ve yan sektörleri çocuklar üzerinde para kazanarak, çocukları olumsuz etkileyemez.

Diğer konu ise sinema salonlarında film öncesi verilen reklamlar ve film fragmanlarının çocuklara uygun olmamasıdır. Ebeveynler çocuklarına uygun olduğunu düşündükleri filme götürürken film biraz geç girerek ve çocuklarının bu olumsuz sahneleri izlemelerini önleyebilirler. Sinema yetkilileri ise çocuk filmlerinde reklam ve film fragmanları yayınlamadan direk filmi yayınlamaları gerekir. Çocuklar bizim geleceğimiz ve çocukların sağlıklı gelişimi için her konuya dikkat etmeliyiz.

Dr. Sevil Yavuz
Pedagog & Klinik Psikolog
Oyun Terapisti &Akademisyen