6 yaşındaki oğlumla iletişim kuramıyoruz

Cevaplanmış SorularKategori: Genel6 yaşındaki oğlumla iletişim kuramıyoruz
Eda Sordu 1 sene Önce

Merhaba Sevil Hanım, Ben üç çocuk annesiyim.  İki kızım bir oğlum var. Oğlum 6.5 yasında. Kızlarım ise biri 5 ve 3 yaşında. Oğluma nasıl davranacağımız konusunda çok zorlanıyoruz. Kızlarımla kıyaslayınca oldukça uyumsuz davranışları var. Özellikle oğlum ortanca kardeşini hiç kabul etmiyor.  Küçük kardeşini çok seviyor.  Kardeşiniz kıskandığından mı biliyoruz ama çok yaramaz ve hırçın bir çocuk.

Ayrıca oğlumun babasıyla da iletişimi pek yok, babasıyla hiç anlaşamıyor.  İlginç olan oğlum biz kardeşlerine kızdığımız zaman çok mutlu oluyor ve onları ondan daha çok sevdiğimizi düşünüyor. Oysa kızlara gösterdiğimiz özel bir ilgi yok.  Hatta oğluma daha fazla ilgili göstermeye çalışıyoruz. Ne yaptıysak bu hırçınlığını engelleyemedik. Ona daha fazla ilgili gösteriyoruz, daha fazla zaman ayırıyoruz.  Kızlarımız daha sakin ve yapıcı çocuklar. Gereksiz yere ağlamazlar, mız mız davranmazlar. Bu nedenle onlara sesimizi yükseltmeye bile gerek kalmıyor, bizi anlıyor ve dinliyorlar.  Ama oğlumla aynı şekilde iletişimi kuramıyoruz.  Lütfen yardım edin yol gösterin.  Anne baba olarak biz nerde hata yapıyoruz ve nasıl davranmalıyız? Oğlumuz neden bu kadar hırçın davranıyor?

1 Cevap
Sevil Yavuz - Cevaplandı 1 sene önce

İki çocuk arasında en az 3 yaş fark olmalı!
Merhaba Meral Hanım,
Yaş grupları çok yakın olan üç tane çocuğunuz var.  Özellikle oğlunuzla büyük kızınız arasında bir buçuk yaş farkı var. Yani ikisi arka arka doğmuş ve anne babalarının ilgisini paylaşmak zorunda kalmışlar. Bir buçuk yaş farkı gerçekten çok kısa. Oğlunuz henüz sizin ilginize doyamadan o henüz büyümeden, bebekten tekrar bir bebeğin gelişi ile annesini kaybetmiş. İkinci çocuğun doğmasında ideal yaş olarak en az 3 yaş olmasını öneriyoruz. Yani kardeş doğmadan önce ilk çocuğun en azından 3 yaşını bitirmesini çok önemli. Çünkü ilk üç yaş hem gelişim hem de ruh sağlığı açısından çok önemli ve bebeklik dönemidir. Anne ile ilişkiler bu dönemde çok önemlidir. 
Kız kardeşini kabullenememiş!
Kız kardeşiyle sizin ilginizi paylaşmak zorunda kaldığı için kardeşini kabullenememiş. Herkes kardeş kıskançlığı yaşar fakat bu kadar uzamaz. Uzun zamandır kardeş kıskançlığı yaşaması bu durumu aşmakta zorlandığını gösteriyor.  Bu nedenle de sizinle sağlıklı iletişim kuramıyor. Size de ikinci çocuğu yaptığınız için öfkeli ama diğer taraftan sevginize ve ilginize aç. Bu nedenle bu konuda profesyonel destek alıp çocuğunuza nasıl yaklaşacağınız öğrenmelisiniz. Oğlunuz ise oyun terapisi desteği ile başa çıkmakta zorlandığı bu duyguları ifade edebilir. 

Diğer kardeşleri ihmal etmelisiniz!
Genelde kardeşlerden biri yaramazlık ve hırçınlık yaparak ön planda olduğunu, olumsuz da olsa bir şekilde ilgilinin ve dikkatin onun üzerinde toplandığını fark etmesi bu davranışları tekrar etmesine neden olur. Oğlunuz yaramazlık yaptıkça sizin ilginizi almayı başardığı için bu davranışlarına devam eder. Siz onun yaramazlıklarıyla başa çıkarken diğer çocuklarınızı ihmal etmiş olursunuz. Bir süre sonra o kardeşlerde ilgiyi almak için aynı şekilde davranmaya başlayabilirler. Bu nedenle kızlarınızı ihmal etmemeli ve onlara da zaman ayırmalısınız.