Çocuk Psikolojisi Uzmanı kime denir? Pedagog nedir?

Cevaplanmış SorularKategori: GenelÇocuk Psikolojisi Uzmanı kime denir? Pedagog nedir?
Hayriye Sordu 1 sene Önce

Merhaba Sevil Hanim,15 aylık kızım var.  Babası 6 aylıkken evi terk etti ve boşandık.  Kızım babasıyla görüşüyor. Fakat ben ayrılma sürecinde ve sonrasında ruhsal çöküntü yaşadım ve kısmen tedavi gördüm. 9 ay geçmesine rağmen tamamen kendime gelmiş değilim sadece biraz toparlandım ve kabullendim.

Hala psikolojim bozuk olduğu için bu süreçte aileme ve kızıma kızıp bağırmaya başladım. İsteyerek bağırmıyorum ama kendimi kontrol edemiyorum birden bire öfke patlamaları yaşıyorum, sık sık ağlıyorum. Ve bu durumdan çok rahatsız oluyorum. İster istemez kızım bu durumdan etkileniyor. Bu nedenle kızımı bir pedagoga götürmeyi düşünüyorum ve fakat devlet hastaneleri hariç bir tane pedagog var muayenehanesi olan.

Sadece özel hastanelerde pedagoji bölümü varmış ikisi ayni şey midir? Ben kızıma kızdığımda onun ruh hali babadan ayrı olduğumuzdan ötürü ne derece etkiler, ona kızarak bağırarak ne kadar zarar vermiş oluyorum ya da kızımın psikolojisi bozuk mu? Ve benim hangi bolüme gitmem gerekir, kızıma nasıl davranacağım hakkında lütfen yardımcı olur musunuz? Hoşçakalın

1 Cevap
Sevil Yavuz - Cevaplandı 1 sene önce

Sevgili Hayriye Hanım,
Son 2 senedir çok zor günler yaşıyorsunuz. Henüz lohusalık dönemi bitmeden, bebeğinizin doğumun sevincini yaşayamadan boşanma sürecine girmişsiniz. Bu beklemediğiniz bir şekilde, aniden geliştiği için çok üzülmüşsünüz ve hala durumu kabullenmiş değilsiniz. Boşanma sürecinin detaylarını bilmiyorum ama bu durum psikolojinizi ağır bir şekilde etkilemiş. Kısman tedavi olduğunuzu ifade etmişsiniz. Sanırım sadece ilaç alıyorsunuz ama  terapi de almanız gerekiyor. Bu tedavi sürecinde hala tam olarak iyileşmediğiniz ve durumu kabullenemediğiniz için kızınıza sağlıklı davranamıyorsunuz.  Kızınız babasından da ayrı olduğu için, hem babanın yokluğundan hem de sizin psikolojinizden olumsuz etkileniyor. Mutlaka kızınız için destek almalısınız. Kızınıza nasıl sağlıklı yaklaşabilirsiniz, onun gelişimi ve psikolojisi için nelere dikkat etmelisiniz öğrenmelisiniz. Ama unutmayın en önemlisi önce sizin tedavinizi tamamlamanızdır. Çünkü anne mutlu ise çocukta mutlu olur.
Çocuk psikolojisi uzmanı kimdir?
Diğer sorunuz ise çocuğunuzu hangi uzmana götüreceğiniz konusundaydı. Öncelikle Pedagog nedir onu açıklamak isterim. Pedagog çocuk eğitimcisidir. Fakat Türkiye’ye de taşıdığı anlam çocuk gelişimi ve eğitimcisiydi. En son 1982 kapatılan Pedagoji bölümü 1989 son mezunlarını verdi. Fakat alınan dersler kapsamıyla da halk arasından anlaşılan Çocuk Psikolojisi Uzmanı (Çocuk Psikoloğu) anlamını taşımıyordu. Aslında Çocuk Psikolojisi ve Gelişimi uzmanlarının yetiştirildiği “Çocuk Psikolojisi” Lisans bölümü Türkiye’de yok.  Psikolojik Rehberlik ve Psikoloji lisans bölümünden mezun olan uzmanlar kendini çocuk alanında eğitimler alarak yetiştiriyor. Çocuklarla çalışan uzmanların Oyun terapisi eğitimi ve çocukların tedavisinde kullanılan diğer terapi yöntemlerini bilmeleri, bunların eğitimini almaları gerekir. 
 
Neden pedagog unvanı kullanılıyor?
Çocuklarla çalışan psikolog ve psikolojik danışmanlar halkın anladığı “pedagog” unvanını kullanıyor.   Halk arasındaki düşünce yetişkine psikolog, çocuğa pedagog bakar. Yani halk çocuk psikoloğu olarak biliyor pedagogu. Halk “pedagog”u çocuk psikolojisi doktoru olarak gördüğü için birkaç hastane çocuk psikolojisi ve gelişimi ile ilgilenen uzmanların bölümüne “pedagoji” adını veriyor ve çalışan psikologlarının da pedagog unvanı kullanarak çocuklara baktığını gösteriyor.

Yani siz yakın, hastanede ya psikolojik danışmanlık merkezlerinde çocuklarla çalışan, çocuk alanında kendini yetiştirmiş psikolog ya da psikolojik danışmanlardan destek alabilirsiniz. Bu uzmanlar çocuğu zaman Pedagog kavramı yanıltıcı olduğu için kullanmıyor. Çünkü gerçek anlamdan “pedagog” çocuk eğitimcine dendiği için, anaokulu öğretmenleri, çocuk gelişimi mezunları bile bu unvanı kullanıyor. Bu uzmanlar çocuğa özel eğitim verebiliyor.

Sadece dikkat edilmesi gereken çocuk psikolojisi uzmanı anlamında Psikoloji veya Psikolojik danışmanlık mezunu olması ve çocuk alanında eğitimler alarak kendini yetiştirmiş olmasıdır. Aksi taktirde çocukların psikolojisine bakamaz, çocuğa terapi uygulayamaz. Dolayısıyla herhangi bir hastanedeki çocuklarla çalışan psikoloğa başvurabilirsiniz.