Tuvalet eğitimine nasıl devam etmeliyim?

Cevaplanmış SorularKategori: GenelTuvalet eğitimine nasıl devam etmeliyim?
Tulin Sordu 1 sene Önce

Merhaba Sevil Hanım,
25 aylık oğlum var. Gelişimi normal 1 yaşından sonra konuşmaya başladı. Şuanda kendini çok güzel ifade edebiliyor. Zeki bir çocuk ve bana düşkün ama delilik derecesinde değil. Uzun zamandır benimle birlikte tuvalete geliyordu ve ben de yapacağım diyordu.  Bende kıyafetleri ile oturtup ön hazırlık olsun diye yap diyordum yapmış gibi yapıyordu ve sifona birlikte basıyorduk.  Bende sende buraya yapacaksın sonra Arda diyordum. Artık zamanımız geldi diye düşündüm çünkü bezden rahatsız olmaya başladı ve kaka yapınca falan açtırmak istemedi.

Pazartesi altını açtım ve başladık ama bugün üçüncü gün.  Dünden beri söylüyor çişini ve kakasını.  Bu arada tutuyor uyurken de yapmıyor tam yapacakken tuvalete Çiş diyor ama gidene kadar yapıyor sonradan vazgeçiyor. Tuvalete oturuyor ama yapmıyor. Bu günde oturmakta istemedi daha tuvalete yapmayı başaramadık. Bir kere yapsa çözecek sanki ama tuvalete gidince bir dahaki sefere yaparız diyor. Oturuyoruz oynuyoruz tuvalette ama yapmıyor tam gelince kalkalım diyor.  Daha çok erken üçüncü gün ama normal mi diye sormak istedim. Altına yapınca bir dahaki sefere yetişelim önemli değil ama biraz çabalasak olur mu diyorum üstüne gitmemeye çalışıyorum. Bana fikir verirseniz çok sevinirim nasıl yapmasını sağlayabilirim acaba?

1 Cevap
Sevil Yavuz - Cevaplandı 1 sene önce

Sevgili Tülin Hanım,
Öncelikle tuvalet eğitimine başladığınız için tebrik ediyorum.  Aslın bu aylar tam da tuvalet eğitimine başlamak için ideal zamandır. Tuvalet eğitimine başlama süreciniz de yavaş yavaş alıştırarak olmuş. Tabi her çocuk farklıdır ve kesin doğrular yoktur. Çocuğunuz tuvalete ne kadar hazırdı da başladığınız bunları değerlendirmek için geç kalınmış çünkü siz tuvalet eğitimi sürecine çoktan başlamışsınız. Diğer taraftan verdiğiniz bilgilerden anladığım kadarıyla çocuğunuzun çişinin ve kakasının farkına varması ve bunları isimlendirmesi duygusal olarak hazır olduğunu gösteriyor. Kas yapısı ile ilgili de bir sıkıntı yoksa tuvalet eğitimine hazır gibi görünüyor. Fakat çocuğunuzun klozete yapması konusunda kaygılanmanız bu durumu biraz zorlaştırabilir. Bu nedenle bu konuya çok odaklanmayın. Kurduğunuz bu cümleleri kurmayın. Biraz zaman verin. Sevgiler