Tuvaletini neden başka yere yapıyor?

Cevaplanmış SorularKategori: GenelTuvaletini neden başka yere yapıyor?
Fulya Sordu 1 sene Önce

Merhaba Sevil Hanım,

3 Yaşında bir oğlum var.  Ben çalışıyorum ve oğluma anneannesi bakıyor. Oğlumun çok hırçın zarar verici davranışları var. Sinirlenince vuruyor, oyuncak fırlatıyor, insanları ısırıyor.  İstediği olmayınca ya da bir şeye sinirlenince öfkesini kontrol edemiyor. Bunun yanında çok sevgi dolu bir çocuk.  Sevgisini hırçın olmadığı durumlarda çok güzel gösteriyor.  Bu sıralar başka bir problemi daha başladı.

İlk olarak geçen gün camı açıp dışarıya çişini yapmış ve anneannesine söylemiş. Bugün de yine camı açıp kakasını camın kenarına yapmış.  Evimiz bahçe katı ve parmaklık mevcut.  Bu davranışlarının sebebi ne olabilir?  Bu durumda nasıl davranmamız gerekir. Uyarıp kızmamız işe yaramıyor. Şimdiden çok teşekkür ederim.

1 Cevap
Sevil Yavuz - Cevaplandı 1 sene önce

Sevgili Fulya Hanım,

Tuvalet eğitimi çocuklar için çok kritik bir dönemdir. Tuvalete hazır olarak başlaması ve tuvalet eğimi sürecini iyi yönetmek gerekir. Tuvalet eğitimine nasıl başladığınızla ilgili bilgi vermemişsiniz. Yazdıklarınızdan oğlunuzun tuvalet eğitimini kazandıktan sonra bu tür problemlerle karşılaştığınız anlaşılıyor.  Tuvalet eğitimini kazanmış bir çocuk birden bire bu tür bir davranış sergiliyorsa mutlaka psikolojik bir nedeni olmalı. Çalışan bir anne olduğunuzu ve oğlunuza babaannesinin baktığını ifade etmişsiniz. Çalışmaya ilk sene içinde başladıysanız çocuk sizinle duygusal bir bağ kuramamış olabilir. Çalışan anne çocukları annesinin işe gitmemesi için anneyi cezalandırma, onun dikkatini çekme davranışları sergileyebiliyorlar. Çocuğunuzun çok hırçın olduğunu, vurduğunu ve ısırdığını söylemişsiniz. Bu davranışlarda sizin çalışmanızla, daha doğrusu çocuğunuzla iletişiminizle ilgili olabilir. Bu nedenle çocuğunuzla iletişiminizi tekrar gözden geçirmeniz gerekir.  Çocuğunuzla geçirdiğinizin zamanın kalitesi çok önemlidir. Oğlunuzla oyun oynarken stressiz bir şekilde yanında olmanız, oyununa izin verdikçe katılmanız ve iyi bir gözlemci olmanız gerekir.

Anneanneler, babaanneler çocuklara sınır koymaz!
Çocuğun hırçın davranışının diğer bir nedeni ise evde sınırların ve kuralların olmamasıdır. Genelde anneanneler, babaanneler sınır koymakta zorluk çeker. Çocuk üzülmesin diye çocuğun her dediğiniz yapma eğiliminde olurlar. Bu nedenle annenizin evde ne kadar sınır koyduğunuzda gözden geçirin. Oğlunuza sınırı sadece tuvaletini evin bir köşesine yaptığında değil, her konuda sınır koymalısınız.  Bu nedenle annenizle birlikte evin kurallarını ve sınırlarını belirleyin. Birlikte aynı tutarlı davranışı sergileyin.

Tepki vermeyin!
Şuan bu durumda oğlunuza vereceğiniz tepkiye dikkat etmelisiniz. Ona bağırır kızarsanız bu davranış artarak devam edebilir. Diğer taraftan hiçbir şey demezseniz de çocuk yaptığı davranışın doğru olduğunu düşünür. Bu durumda çocuğa tepki vermeden çişini ve kakasını tuvalet yapması gerektiğini onun anlayacağı bir dille ifade edin. Eğer bu durum devam ederse mutlaka uzman desteği alın. Sevgiler,